Zakon rycerski

Pieczęć zakonu templariuszy

Zakon rycerski – pierwotnie w Kościele katolickim zakon, w skład którego wchodzili zakonnicy (duchowni) oraz bracia-rycerze, czyli rycerze, którzy nie przyjmując święceń, godzili się żyć jak zakonnicy (składali śluby czystości i ubóstwa). Ich głównym zadaniem była nie tylko modlitwa czy kontemplacja, lecz również walka w obronie wiary i ideałów przyjętych w regule zakonnej. Pierwsze zakony rycerskie powstawały na fali krucjat (w Królestwie Jerozolimskim) i pielgrzymek do Ziemi Świętej w XI i XII w.

Niektóre zakony rycerskie utworzyły własne państwa – zakon krzyżacki w Prusach i Ziemi Świętej, Zakon Maltański na Rodos i Malcie[1], Lazaryci w Akce.

Obecnie joannici, lazaryci i bożogrobcy są zakonami elitarnymi, przyjmującymi prawie wyłącznie osoby o szlacheckim rodowodzie, i koncentrującymi swoje działania na prowadzeniu szpitali oraz działalności charytatywnej. Zakon krzyżacki dziś jest zakonem czysto religijnym, mniszym, pozbawionym prerogatyw rycerskich.

Zakony powstałe w związku z ruchem pielgrzymkowym i krucjatami

ZakonHerbZałożycielData powstaniaData zatwierdzenia
Papież, który zatwierdził zakon
Data rozwiązaniaOpis i uwagi
Rycerze Tau
Zakon św. Jakuba z Altopascio
Cross tau.svgMatylda toskańskamiędzy 1070 a 10801239
Grzegorz IX
1459/1587/1672Początkowo, jego celem było zapewnienie opieki pielgrzymom zdążającym do Rzymu, Ziemi Świętej i Composteli. Rozwiązany w 1459 r. (jego majątek przekazano Zakonowi Najświętszej Maryi Panny z Betlejem). Pomimo bulli papieskiej rozwiązującej zakon, funkcjonował on jeszcze w XVI i XVII wieku we Włoszech i Francji. We Włoszech został rozwiązany w 1587 roku (majątek przekazano Zakonowi św. Stefana). Gałąź francuska zakonu została rozwiązana w 1672 roku (majątek przekazano lazarytom).
Lazaryci
Zakon Rycerzy i Szpitalników świętego Łazarza z Jerozolimy
Grandes armes OSLJ.svg[a]Gerard Tonque10981116
Paschalis II
Istnieje do dziśZakon o charakterze międzynarodowym
Joannici
Zakon Rycerzy Jerozolimskiego Szpitala św. Jana Chrzciciela
Ordo Militia Sancti Johannis Baptistae Hospitalis Hierosolimitani
Coat of arms of the Sovereign Military Order of Malta (variant).svg[a]Gerard Tonqueok. 109915 lutego 1113
Paschalis II
Istnieje do dziśZakon o charakterze międzynarodowym; posiada status suwerennego podmiotu prawa międzynarodowego. Obecnie z siedzibą w Rzymie
Bożogrobcy
Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie
Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani
GA Ordre du Saint-Sépulcre.svgGotfryd z Bouillon10991114/1122
Kalikst II
Istnieje do dziśPapież Innocenty VIII w 1489 roku inkorporował bożogrobców do zakonu joannitów. Oficjalnie reaktywowany w 1847. Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, niezwiązanych ślubami zakonnymi. Obecnie z siedzibą w Rzymie
Templariusze
Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona
Fratres Militiae Templi, Pauperes Commilitones Christi Templique Salomonis
Armoiries Hugues de Payens.svgHugues de Payns1118[b]1128
Honoriusz II
3 kwietnia 1312Międzynarodowy zakon „rycerzy świątyni”, wśród których dominowali rycerze z Francji; rozwiązany przez papieża Klemensa V po zarzutach o herezję
Zakon Monte GaudioCross of order of mountjoy.svgRodrigo Alvarezmiędzy 1171 a 11801180
Aleksander III
1221Skupiał rycerzy z półwyspu iberyjskiego. Już w 1196 roku część rycerzy przeszła do templariuszy, a pozostali połączyli się z zakonem Calatrava w 1221 roku
Krzyżacy
Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Ordo fratrum domus Sanctae Mariae Theutonicorum Hierosolimitanum
Template - Grand Master of the Teutonic Order.svgmieszczanie z Bremy i Lubeki11911198
Celestyn III
Istnieje do dziśSkupiał rycerzy głównie pochodzenia niemieckiego, miał domy rozsiane w całej Europie. Po upadku Królestwa jerozolimskiego działał krótko w Siedmiogrodzie, a następnie stworzył swoje państwo w Prusach i Inflantach. Obecnie z siedzibą w Wiedniu
Zakon św. Tomasza z AkkiCross saint thomas 1236.pngRyszard I Lwie Serce,11921236
Grzegorz IX
1538Skupiał rycerzy pochodzenia angielskiego. Po upadku Królestwa jerozolimskiego przeniósł się do Anglii

Zakony powstałe na Półwyspie Iberyjskim

Drugą grupę zakonów rycerskich stanowiły zakony utworzone na Półwyspie Iberyjskim do walki z Maurami. Różniły się one od zakonów z Ziemi Świętej. Walczyły one w Hiszpanii i Portugalii, mając tam główne siedziby i tam też rekrutując większość swoich członków, od początku były też silnie związane z miejscową hierarchią kościelną i władcami, często w ich szeregach można było spotkać ludzi żonatych, których małżonki również były członkami zakonu. Do iberyjskich zakonów rycerskich powstałych w okresie średniowiecza należały:

ZakonHerbZałożycielData powstaniaData zatwierdzenia
Papież, który zatwierdził zakon
Data rozwiązaniaOpis i uwagi
Rycerze Chrystusowi
Zakon św. Zbawiciela z Monrealu
Cross monreal.svgAlfons I Waleczny i Gaston IV z Bearn11281143/30 marca 1150[c]Składał się z rycerzy aragońskich. Zakon połączony z templariuszami.
Kalatrawensi
Zakon z Kalatrawy
Militiae Calatravae Ordinis Cistercensis
Cross Calatrava.svgopat Rajmund z Fitero11581164
Innocenty III
Zakon istnieje do dziś w postaci orderowego bractwa rycerskiego
Zakon AvisOrdem Avis.svgok. 11601192
Celestyn II
Zakon istnieje do dziś w postaci orderu rycerskiegoZakon skupiał rycerzy Portugalskich. W latach 1187–1431 podporządkowany zakonowi z Kalatrawy. W 1789 zakon przekształcony został w organizację świecką
Zakon z Alcántara
Zakon św. Juliana z Pereiro,
Cross Alcantara.svgSuarez i Gomez Fernández Barrientosmiędzy 1167 a 117629 grudnia 1177
Aleksander III
Zakon istnieje do dziś w postaci orderowego bractwa rycerskiego
Zakon Santiago
Zakonu św. Jakuba z Composteli
Cross Santiago.svgGerard Tonque11705 czerwca 1175
Aleksander III
Zakon istnieje do dziś w postaci orderowego bractwa rycerskiegoPowstał na bazie bractwa rycerskiego, skupiającego rycerzy broniących pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela
Zakon Skrzydła św. MichałaCross wing saint michael.pngAlfons I Zdobywca, król Portugalii1171[d]1171
Aleksander III
1834Zakon przechodził podobną drogę jak inne zakony rycerskie w Portugalii. Został włączony do korony portugalskiej, a w 1834 roku zlikwidowany, chociaż grupa rycerzy działała jeszcze nieformalnie do 1868 roku.
Zakon św. Jerzego z AlfamyCroix Gueules.pngPiotr II Katolicki, król Aragonii12011372
Grzegorz XI
1399/1400W 1399 roku antypapież Benedykt XIII połączył go z zakonem Montesy, inne źródła podają datę połączenia na rok 1400.
Mercedariusze
Zakon Najświętszej Maryi Panny Miłosierdzia dla Odkupienia Niewolników
Coat of Arms of the Mercedarians.svgPiotr Nolasco121817 stycznia 1235
Grzegorz IX
Zakon nadal istnieje jako zgromadzenie duchownych.W 1317 roku doszło do przejścia rycerzy do świeżo powstałego rycerskiego zakonu z Montesy. Zakon stał się wyłącznie zgromadzeniem duchownych.
Zakon Najświętszej Maryi Panny z HiszpaniiEmblema OrdendSantaMariadEspaña.svgAlfons X Mądry, król Kastylii12721281W 1280 roku zapadła decyzja o jego przyłączeniu do zakonu Santiago, co ostatecznie zostało zrealizowane w roku następnym.
Zakon z MontesyCross montessa.svgJakub II Sprawiedliwy, król Aragonii131910 czerwca 1317
Jan XXII
Zakon istnieje do dziś w postaci orderu rycerskiego.Powstał w Królestwie Aragonii. Celem powstania zakonu było niedopuszczenie do przejęcia majątku templariuszy przez obce zakony i uzyskanie kontroli nad tym majątkiem przez króla Aragonii.
Zakon Rycerzy ChrystusaOrderOfCristCross.svgDionizy I, król Portugalii131914 marca 1319
Jan XXII
Zakon istnieje do dziś w postaci orderu rycerskiego.Powstał, aby przejąć kontrolę nad majątkiem rozwiązanego zakonu templariuszy. W 1492 papież Aleksander VI zwolnił Zakon Chrystusa ze ślubów religijnych, co potwierdził papież Juliusz II. W ten sposób zakon został włączony do korony portugalskiej i stał się orderem. Jedynie kapelani zakonni prowadzili życie klasztorne w Tomar aż do 1834.

Zakony powstałe w celu walki z poganami w Europie wschodniej

W XIII wieku powstały również zakony rycerskie do walki z poganami w Inflantach i Prusach Wschodnich, które miały pomóc działającemu tam zakonowi krzyżackiemu.

ZakonHerbZałożycielData powstaniaData zatwierdzenia
Papież, który zatwierdził zakon
Data rozwiązaniaOpis i uwagi
Kawalerowie mieczowi
Zakon kawalerów mieczowych
Zakon Kawalerów Mieczowych COA.svgAlbert von Buxhövden, biskup Rygi12021204
Innocenty III
1237Zakon połączony z zakonem krzyżackim; powstała w związku z tym inflacka gałąź tego zakonu, posiadająca autonomię. Błędem jest jednak utożsamianie inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego z zakonem kawalerów mieczowych.
Bracia dobrzyńscy
Pruscy Rycerze Chrystusowi
Dobrzynski braty.svgChristian z Oliwy, biskup Prusmiędzy 1216 a 12281228
Grzegorz IX
XIV w.Około roku 1235, większość braci przyłączyła się do zakonu krzyżackiego, na co zezwalał dokument papieski (jednakże Bracia Dobrzyńscy nie zostali oficjalnie przyłączeni do zakonu krzyżackiego). Zakon przestał oficjalnie istnieć (według prawa kanonicznego) 100 lat po śmierci jego ostatniego członka, a więc w połowie XIV wieku.

Inne zakony rycerskie

ZakonHerbZałożycielData powstaniaData zatwierdzenia
Papież, który zatwierdził zakon
Data rozwiązaniaOpis i uwagi
Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą
Ordo Militaris Crucigerorum cum Rubea Stella
Cross with red star.svgśw. Agnieszka PrzemyślidkaXII w. /1233[e]14 kwietnia 1237
Grzegorz IX
Istnieje do dziśZakon rycerski o charakterze szpitalnym, przekształcony z czasem w zakon kanoników regularnych, powstały i uformowany w latach trzydziestych XIII wieku.

Krzyżowców z czerwoną gwiazdą zwano również krzyżakami z czerwoną gwiazdą, szpitalnikami, braćmi szpitalnymi i krzyżowcami gwiaździstymi.

Aktywność różnych ruchów heretyckich w XIII-XIV w. i zagrożenie tureckie w XV w. stało się przyczyną utworzenia nowych zakonów rycerskich.

ZakonHerbZałożycielData powstaniaData zatwierdzenia
Papież, który zatwierdził zakon
Data rozwiązaniaOpis i uwagi
Zakon św. Ducha z MontpellierCroix de l'Ordre Hospitalier du Saint-Esprit.svgGuy de Montpellier119523 kwietnia 1198
Innocenty III
1711Głównym zadaniem zakonu była pomoc chorym i ochrona chrześcijan przed zbrojnymi bandami albigensów Nie istniał w latach 1672–1693. Zakon stracił swój militarny charakter w 1708 r., a w 1711 r. papież Klemens XI włączył go do Zakonu św. Łazarza.
Zakon Rycerzy Jezusa Chrystusa (Langwedocja)Cross of MJC.svgbiskup Fulko z Tuluzy, Szymon z Montfort oraz Dominik Guzmán12091234
Grzegorz XIII
1261Powołany do walki z albigensami. Po zduszeniu ruchu przestał istnieć cel, dla którego zakon został powołany. W związku z tym już pod koniec XIII w. bracia-rycerze zostali połączeni z Zakonem od Pokuty św. Dominika, dając początek Trzeciemu Zakonowi św. Dominika (tercjarze dominikańscy).
Zakon Rycerzy Jezusa Chrystusa (Parma)Cross of MJC.svgBartłomiej z Vicenzy12331235
Grzegorz XIII
XIII w.Po rozwiązaniu ich majątek został przekazany Zakonowi Błogosławionej i Cudownej Maryi Panny. Członkowie zakonu przeszli do Trzeciego Zakonu św. Dominika (tercjarze dominikańscy), a ich zgromadzenie przestało mieć charakter militarny.
Zakon Błogosławionej i Cudownej Maryi PannyCross frati gaudenti.pngLoderigo d’Andalo12331261
Urban IV
XVI w.Zakon ten był pierwszym zakonem rycerskim, który przyjmował kobiety, nadając im tytuł rycerza (militissa).
Zakon św. MaurycegoCross of saint Maurice.pngAmadeusza VIII, książę Sabaudii14341439Nie jest pewne jednak, czy był to zakon rycerski. Zakon ten przetrwał do 1439 r., kiedy został rozwiązany krótko po wyborze założyciela na antypapieża Feliksa V. Do zakonu odwoływał się ustanowiony w 1572 r. – Order Domowy pw. świętych Maurycego i Łazarza
Zakon Najświętszej Maryi Panny z Betlejempapież Pius II14591459
Pius II
1484Głównym zadaniem nowego zakonu była obrona niedawno odbitej z rąk muzułmańskich wyspy Lemnos. Wkrótce jednak wyspa została ponownie zajęta przez Turków i zakon przestał istnieć (zniesiony w roku 1484 przez papieża Innocentego VIII).
Zakon św. Jerzego z Karyntiicesarz Fryderyka III i papież Paweł II14691469
Paweł II
1598Zadaniem zakonu była obrona cesarstwa i dobroczynność. Zakon rozwiązano w 1598 r., a jego posiadłości przekazano jezuitom.
Zakon św. Stefana
Zakon św. Stefana Papieża i Męczennika
Cross of saint stephen.svgKosma Medyceusz Starszy15611 października 1561
Pius IV
Istnieje do dnia dzisiejszego w postaci orderu rycerskiego.Zakon ten był początkowo zakonem morskim. Powstał, aby bronić Włochy od muzułmańskich i pirackich ataków od strony morza oraz uwalniać siłą chrześcijańskich jeńców z niewoli tureckiej. Mimo rozwiązania w 1859 r. przetrwał jako order rycerski.

Świeckie zakony rycerskie

W miarę jak przygasała gwiazda oraz malało znaczenie wielkich kościelnych zakonów rycerskich, pojawiła się idea tworzenia świeckich zakonów rycerskich. Właściwie to nie była całkiem nowa idea, jako że odpowiednikiem takiego właśnie zakonu byli Rycerze Okrągłego Stołu, opiewani w utworach o tematyce arturiańskiej. Zakony świeckie, określane również jako bractwa rycerskie, były powoływane przez monarchów i innych możnych późnego Średniowiecza, a na celu miały głównie lepsze zorganizowanie własnych stronników (lobby) – czyli grup rycerzy połączonych silnymi więzami lojalności wobec władcy lub innego możnego protektora. Zakony takie, zwane z łac. ordo pod koniec XIV w. istniały już na prawie każdym dworze chrześcijaństwa łacińskiego.

Do najgłośniejszych zakonów tego typu, czyli stowarzyszeń związanych regułą świecką, należały:

  • Zakon Szarfy (Zakon Banda) – utworzony ok. 1320 r. w Kastylii (Hiszpania)
  • Zakon Podwiązki – utworzony w 1348 r. przez króla Edwarda III (zakon ten przetrwał ponad 600 lat)
  • Zakon Gwiazdy – utworzony w 1351 r. przez Jana II Dobrego, króla Francji
  • Zakon Złotego Runa – utworzony przez Filipa II Dobrego w 1430 r. zakon burgundzki (później jeden z największych w Europie, podzielił się na gałąź austriacką i hiszpańską)

Niektóre z rycerskich zakonów świeckich miały charakter wybitnie praktyczny lub charytatywny, np.:

  • Zakon Sokoła (Tiercelet) – utworzony w 1380 r. w Poitou (Francja), którego członkowie postawili sobie za cel dzielenie zysków z wypraw, ale i związanych z nimi niebezpieczeństw (w razie konieczności zapłacenia okupu wszyscy zbierali się na ten cel)
  • Zakon Białej Damy na Zielonej Tarczy – utworzony przez rycerza Boucicaut w 1399 r., jako zakon, który postawił sobie za zadanie obronę „bezbronnych i wydziedziczanych dam”
  • Zakon Ostu – założony w poł. XVI w. przez króla Szkocji, Jakuba V, który miał na celu zjednoczenie szlachty szkockiej do walki z Anglią
  • Zakon św. Stanisława (Order Świętego Stanisława) – założony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla opieki nad Szpitalem Dzieciątka Jezus i Biblioteką Narodową

Z biegiem czasu przynależność do świeckich zakonów rycerskich przybrała charakter czysto honorowy, zmalały również ograniczenia w przyjmowaniu do nich nowych członków. Ducha dawnego uroczystego przyjmowania do wspólnoty oraz wymóg ścisłego przestrzegania wyraźnie określonych reguł postępowania, zastąpiły proste ceremonie wręczania orderów wojskowych i cywilnych „dla zasłużonych”, jakby „po fakcie”. Do naszych czasów przetrwało bardzo niewiele zakonów rycerskich – ostatnią znaczącą ich reminiscencją był rozkwit grup kawalerów różnych orderów, który nastąpił począwszy od XIX w. i trwa do dziś. Łacińska nazwa ordo (czyli „zakon”) została przeniesiona na oznakę, emblemat świadczący o wyróżnieniu jakiejś zasłużonej osoby (Kawaler Orderu...), czy też po prostu jej przynależności do takiej grupy. Wysoki, nawiązujący w większym stopniu do zakonów charakter utrzymały niektóre istniejące do dziś ordery domowe, szczególnie w Wielkiej Brytanii.

Można również rozważać charakter podobieństw i różnic pomiędzy średniowiecznymi zakonami rycerskimi a tworzonymi współcześnie bractwami rycerskimi. Wydaje się jednak, że głównym ogniskiem zainteresowania tych ostatnich jest raczej odtwarzanie niektórych zewnętrznych aspektów kultury materialnej (uzbrojenie, stroje), kultury duchowej (obyczajowość, rozrywka), a także próby odtwarzania i opanowywania niektórych umiejętności niezbędnych średniowiecznemu rycerzowi do życia w tamtych zamierzchłych czasach (technika jazdy konnej, posługiwanie się różnymi rodzajami broni itp.).

Lista średniowiecznych zakonów rycerskich wedle dat powstania

(c) Marco Zanoli, CC BY-SA 4.0
Domy zakonne templariuszy w 1300 roku
(c) Marco Zanoli, CC BY-SA 4.0
Domy zakonne joannitów w 1300 roku
(c) Marco Zanoli, CC BY-SA 4.0
Domy zakonu krzyżackiego i państwo zakonne w 1300 roku

Według daty powstania (w nawiasie daty przyznania reguły zakonu rycerskiego):

Uwagi

  1. a b Herb obecny.
  2. Lub, jak sądzi część historyków, w 1119, lub dopiero w 1120 roku.
  3. 1143 połączenie zakonu z templariuszami; 30 marca 1150 – data zatwierdzenia przez papieża Eugeniusza III.
  4. W źródłach można spotkać też rok 1147 i 1166.
  5. Wedle niepotwierdzonych źródeł jego początki powstały w Ziemi Świętej w XII w. Faktycznie powstał w Pradze czeskiej.

Przypisy

  1. Włodzimierz Kwaśniewicz. Od rycerza do wiarusa, czyli słownik dawnych formacji funkcji instytucji i stopni wojskowych. Zielona Góra: Lubuska Oficyna Wydawnicza, 1993, s. 143.

Bibliografia

  • Barber R., Rycerze i rycerskość, Bellona, Warszawa 2000.
  • Potkowski E., Rycerze w habitach, MON, Warszawa 1974,
  • Potkowski E., Zakony rycerskie, Bellona, Warszawa 2005,
  • Litvinov O., Malavin A., Chvorostov S., Rycerze XX wieku, Moskwa 1992,
  • Starnawska M., Między Jerozolimą a Łukowem. Zakony krzyżowe na ziemiach polskich w średniowieczu, Warszawa 1999,
  • Walsh M., Wojownicy Pana. Chrześcijańskie zakony rycerskie, Wyd. M, Kraków 2005.

Media użyte na tej stronie

Template - Grand Master of the Teutonic Order.svg
Autor: SanglierT, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Grand Master of the Clerical Teutonic Order
Coat of arms of the Sovereign Military Order of Malta (variant).svg
Autor: Mathieu CHAINE, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Sovereign Military Order of Malta
Cross with red star.svg
Autor: Life of Riley, Licencja: CC BY-SA 4.0
The emblem of the Military Order of Crusaders of the Red Star (Knights of the Cross with the Red Star).
GA Ordre du Saint-Sépulcre.svg
Autor:

Mathieu CHAINE

, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Order of the Holy Sepulchre
Cross frati gaudenti.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Cross of MJC.svg
The emblem of Militia Jesus Christi (catholic military order founded by St. Dominic against Albigenses)
Cross Alcantara.svg
Autor: WarX (dyskusja · edycje), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Symbol Zakonu Alcantara
OrderOfCristCross.svg
Autor: Nuno Tavares, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Symbol of Order of Christ. The original include a sentence: Non nobis, Domine, non nobis: sed Nomis Tuo da gloriam
Johanniterorden in Europa 1300.png
(c) Marco Zanoli, CC BY-SA 4.0
Die Niederlassungen des Johanniterordens in Europa um 1300. Karte aus der Saisonausstellung 2008 im Ritterhaus Bubikon, Schweiz ("Die Kreuzzüge eine Spurensuche: Die Ritterorden in der Schweiz").
Deutscher Orden in Europa 1300.png
(c) Marco Zanoli, CC BY-SA 4.0
Die Niederlassungen des Deutschen Ordens in Europa um 1300. Karte aus der Saisonausstellung 2008 im Ritterhaus Bubikon, Schweiz („Die Kreuzzüge – eine Spurensuche: Die Ritterorden in der Schweiz”).
Cross of saint stephen.svg
The emblem of the Military Naval Order of Saint Stephen founded by Cosimo I de' Medici in 1561.
Cross of order of mountjoy.svg
(c) Credit to the author, CC BY-SA 3.0
The GIF source of this image

Alleged cross of Military Order of Mountjoy (Montjoie, Monte Gaudio)-the emblem of Spanish knightly order. This image is based upon, and is a vector replacement for Image:Cross of order of mountjoy.gif by Janmad.

Completely unsubstantiated. According to William Berry, Encyclopædia Heraldica: Or, Complete Dictionary of Heraldry (1828):

"According to some writers, the badge was a red cross, like that of the Knights Templars; others, that it was a red star of five points placed on a white mantle; but Palliott is positive that it was a white cross of five rays, and that their mantle was red."
So, according to various, and as of 1828 unidentifiable authorities, perhaps a red cross, perhaps a red star, but Pierre Palliott in 1655 claims "a white cross of five rays" (it is unclear what a "cross of five rays" is supposed to be).
Emblema OrdendSantaMariadEspaña.svg
Autor: Dgarcia29, Licencja: CC BY-SA 3.0
Emblema de la Orden de Santa María de España. Emblema de la Orden
Cross of saint Maurice.png
Autor: Janmad, Licencja: GPL
Więcej o grafice wektorowej przeczytasz w artykule Przenoszenie grafik Commons do formatu SVG.
Dostępna jest także informacja o obsłudze grafik SVG przez MediaWiki.
Ordem Avis.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Nuno Tavares (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Cross of Ordem de Avis (Aviz Order)
Templerorden in Europa 1300.png
(c) Marco Zanoli, CC BY-SA 4.0
Die Niederlassungen des Templerordens in Europa um 1300. Karte aus der Saisonausstellung 2008 im Ritterhaus Bubikon, Schweiz ("Die Kreuzzüge eine Spurensuche: Die Ritterorden in der Schweiz").
Cross Santiago.svg
Autor: user:WarX, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Symbol Zakonu Santiago
Cross tau.svg
Autor: Johannes Rössel (talk), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Emblem of the Military Order of St. James of Altopascio (the Order of the Tau Knights)
Sigillotemplare.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Croix de l'Ordre Hospitalier du Saint-Esprit.svg
One version of the cross emblem of the Hospitallers of the Holy Spirit
Cross montessa.svg
Autor: (of SVG version) Stanisław Skowron; (of original image) Janmad, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The emblem of the military Order of Montesa (spanish knightly order)
Cross Calatrava.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Cross monreal.svg
The emblem of the Military Order of Knights of Monreal (spanish medieval knightly order)
Dobrzynski braty.svg
COA of the Order of Dobrzyn (13 th c.)
Croix Gueules.png
(c) Cornelis, CC-BY-SA-3.0
Symbol rycerskiego Zakonu św. Jerzego z Alfamy
Grandes armes OSLJ.svg
Autor:

Mathieu CHAINE

, Licencja: CC BY-SA 3.0
Armes de l'ordre de Saint Lazare de Jérusalem