Runy
Runy (alfabet runiczny) – alfabet używany do zapisu przez ludy germańskie zwane przez nich fuþark. Niekiedy nazwę „runy” odnosi się także do systemów piśmienniczych stosowanych przez ludy tureckie takich jak alfabet orchoński i rowasz Madziarów (węgierski). Używany również w obrzędach magicznych.
Historia i pochodzenie
Według wierzeń nordyckich runy podarował ludziom bóg Odyn[1]. Nauczał ich także Reg, inaczej zwany Heimdall[2].
Najstarszy znany zapis runiczny pochodzi z drugiej połowy II wieku[3]. Przedmioty z napisami runicznymi pochodzącymi z tego przedziału chronologicznego, np. miecze, groty, grzebienie, sprzączki, tabliczki odnaleziono na stanowiskach bagiennych w Vimose i Illemose na wyspie Fionia oraz grot z zadziorami pochodzący z Øvre Stabu w Norwegii[4].
W Polsce najstarszym znaleziskiem zapisów runicznych jest odkryty w Rozwadowie nad Sanem grot włóczni z zadziorami datowany na schyłek III w. n.e., na którym utrwalony został napis w brzmieniu KRLUS[5]. Inny odkryty w 1858 o podobnych znamionach pochodzi z Wołynia. Ten i jemu podobne zapisy są bardzo krótkie w zapisie i trudne do przetłumaczenia. Do ok. 650 r. stosowano fuþark starszy nazwany tak od pierwszych sześciu run: F – U – Þ – A – R – K → (zobacz rycinę obok), liczący 24 znaki. Później alfabet runiczny zaczął się różnicować: w Norwegii i Szkocji używano fuþarku z 16 lub 19 runami, natomiast w Anglii rozwinął się alfabet fuþork w różnych odmianach, z 24, 28 lub nawet 31 runami. Zmiana nazwy wiąże się ze zmianą czwartej litery runicznej. Runami zapisywano głównie języki germańskie, choć odnaleziono kilka zapisów w łacinie.
Przestano ich używać około roku 1000, jedynie w Skandynawii przetrwały jeszcze kilka wieków. Ostatnim miejscem, gdzie używano run jako zwykłego pisma była Dalarna w Szwecji. Nauczano ich tam w szkołach jeszcze na początku XX wieku[6]. Nawet tam wyparł je alfabet łaciński.
Najprawdopodobniej alfabet ten został zapożyczony od ludów północnej Italii (alfabet alpejski). Niektórzy badacze zwracają uwagę na jego powiązania z alfabetem fenickim oraz innymi pochodzącymi od niego. Sugerowano również związek z pismem greckim, zauważając, że runy starszego fuþarku częściowo odpowiadają zarówno graficznie jak i fonetycznie odpowiednim literom tego alfabetu:
- Fehu = Digamma
- Uruz = Ipsylon
- Þurisaz = Delta
- Ansuz = Alfa
- Raido = Rho
- Kaunan = Gamma
- Gebo = Chi
- Wunjo = Digamma
- Haglaz = Heta
- Naudiz = Ny
- Isaz = Jota
- Jeran = Jot
- Ïhwaz = Jot
- Pertho = Pi
- Algiz = Sampi
- Sowilo = Sigma
- Tiwaz = Tau
- Berkanan = Beta
- Ehwaz = Epsilon
- Mannaz = My
- Laguz = Lambda
- Iŋwaz = Koppa
- Dagaz = Delta
- Othalan = Omega
Jednak w porównaniu z okrągłym kształtem liter alfabetu greckiego kształt run starszego fuþarku jest kanciasty (głównie proste linie, mało łuków). Także kolejność liter greckich i run starszego fuþarku jest inna.
Runy były używane do zapisu krótkich inskrypcji w drewnie, metalu czy na kamieniach runicznych. Kształt liter tego alfabetu ułatwiał zapis na takich powierzchniach.
Do run, oprócz ich znaczenia fonetycznego, było także przypisane dodatkowe, słowne znaczenie. Na przykład runa þ (th) oznaczała w fuþarku, tyle co þurisaz (olbrzym).
Runy w kulturze popularnej
Runy pojawiają się często w literaturze fantasy.
Własny alfabet runiczny Cirth zawarł w swej twórczości angielski pisarz J.R.R. Tolkien. Niektóre znaki są inspirowane fuþarkiem.
W „Cyklu demonicznym” runy są używane do ochrony przed otchłańcami, czyli postaciami wychodzącymi w nocy.
Pseudonauka
Według zwolenników New Age runy są symbolami działającymi na zasadzie „promieniowania kształtów”. Każdy symbol przywołuje subtelne energie ze świata ducha i z kosmosu. Według innych runy wywierają wpływ na podświadomość, aktywując siły psychiczne, które są ukryte pod progiem świadomości. Ponadto współcześnie runy są używane przez niektóre osoby m.in. do kształtowania osobowości (tzn. wzmacniania pewnych cech adepta i eliminowania innych, jak lęk, strach itp.). Nie zostało to jednak w żaden sposób potwierdzone przez naukę.
Zobacz też
- alfabet etruski
- brakteaty z Tjurkö
- brosza z Meldorf
- głaz narzutowy z Ed
- grzebień z Vimose
- kamienie runiczne
- krzyż z Ruthwell
Przypisy
- ↑ The Poetic Edda, Sayings of the High One 139,164, translated by Carolyne Larrington, p. 34,38.ISBN 978-0-19-953838-6
- ↑ Edda starsza: Pieśń o Rigu 36
- ↑ Stoklund, M. (2003), „The first runes – the literary language of the Germani”, The Spoils of Victory – the North in the Shadow of the Roman Empire, Nationalmuseet, p.173
- ↑ Marian Adamus. Tajemnice sag i run, 1970; Acta Universitatis Lodziensis: Folia archaeologica, Wydanie 23,Część 2, 2001, s. 194; Archeologia: Rocznik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Polskiego Towarzystwa Archeologicznego, Tom 20, 1970 s. 233
- ↑ Artur Szrejter. Herosi mitów germańskich. Sigurd pogromca smoków i inni Wölsungowie. Wierzenia Germanów. tom: 1, 2015. str. 318; Marek Gedl, Rudolf Jamka, Scripta Archaeologica 1988, str. 68, Andrzej Kokowski. Starożytna Polska: od trzeciego stulecia przed narodzeniem Chrystusa do schyłku starożytności, 2005, str. 308
- ↑ Sven BF Jansson: Runes in Sweden. Stockholm: Gidlund, 1997, s. 175. ISBN 91-7844-067-X.
Bibliografia
- Leon D. Wild: The Runes Workbook: A Step-by-Step Guide to Learning the Wisdom of the Staves. New York: Metro Books, 2008. ISBN 978-1-4351-0814-1.
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
This image can't have copyright.
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Dagny z polskiej Wikipedii, Licencja: CC BY-SA 2.5
Fragment kamienia runicznego ze zbiorów Uniwersytetu w Oslo
Runic letters of the elder futhark alphabet.
the Older Futhark
The Chinese character 書, in semi-cursive script. The meaning in English: "book", "writing", "calligraphy".
This file is used as the logo of WikiProject Writing systems on the English Wikipedia.
The Younger Fuþark. Danish long branch, swedish/norwegian short twig and latin letters.