Garbiñe Muguruza

Garbiñe Muguruza
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Data i miejsce urodzenia

8 października 1993
Caracas

Wzrost

182 cm

Gra

praworęczna, oburęczny backhand

Status profesjonalny

2011

Zakończenie kariery

aktywna

Trener

Conchita Martínez

Gra pojedyncza
Wygrane turnieje

10 WTA, 7 ITF

Najwyżej w rankingu

1 (11 września 2017)

Australian Open

F (2020)

Roland Garros

W (2016)

Wimbledon

W (2017)

US Open

4R (2017, 2021)

Gra podwójna
Wygrane turnieje

5 WTA, 1 ITF

Najwyżej w rankingu

10 (23 lutego 2015)

Australian Open

2R (2014, 2015)

Roland Garros

SF (2014)

Wimbledon

3R (2014)

US Open

3R (2014)

Garbiñe Muguruza Blanco (wym. [ɡaɾˈβiɲe muɣuˈɾuθa ˈβlaŋko], ur. 8 października 1993 w Caracas[1]) – hiszpańska tenisistka, zwyciężczyni French Open 2016 i Wimbledonu 2017 oraz finalistka Wimbledonu 2015 i Australian Open 2020 w konkurencji gry pojedynczej, liderka rankingu WTA od 11 września do 8 października 2017.

Kariera tenisowa

Lata 2008–2010

Pierwszy meczem Muguruzy rozegranym w zawodach cyklu WTA Tour było spotkanie w eliminacjach turnieju w Barcelonie w czerwcu 2008 roku. Przegrała wówczas w pierwszej rundzie z Mariją Kondratjewą 5:7, 0:6. Jako piętnastolatka doszła w maju 2009 roku do finału turnieju ITF w Antalyi, ulegając w meczu mistrzowskim Amandzie Carreras 5:7, 5:7. Swój pierwszy turniej tenisowy wygrała na ceglanych kortach podczas turnieju ITF w Vinaròs w grudniu 2009 roku. W lutym 2010 roku dwukrotnie grała w turniejach ITF na Majorce. W pierwszym przegrała w finale, a tydzień później pokonała w meczu mistrzowskim Katarzynę Kawę 3:6, 6:2, 6:0, odnosząc drugie zwycięstwo turniejowe. Sezon 2010 zakończyła na 432. miejscu w rankingu WTA Tour.

Sezon 2011

W sezonie, w którym otrzymała status profesjonalny, doszła po raz drugi do finału turnieju ITF w Antalyi (marzec 2011), przegrywając z Réką Lucą Jani 2:6, 1:6. W kwietniu wygrała trzeci turniej rangi ITF w Torrent. Do końca sezonu wystąpiła jeszcze w pięciu finałach zawodów tej rangi, z których wygrała trzy. We wrześniu w Mestre w finale rozgrywek spotkała się po raz pierwszy w karierze z zawodniczką sklasyfikowaną w pierwszej setce rankingu WTA Tour, Moną Barthel, z którą przegrała 5:7, 2:6. Dzięki pokonaniu Elicy Kostowej w listopadowym finale turnieju w Benicarló 7:6(3), 6:7(4), 6:3 awansowała na 249. miejsce rankingu WTA.

Sezon 2012

W marcu przeszła przez eliminacje i dotarła aż do finału turnieju ITF w Clearwater (Floryda), w którym pokonała Grace Min 6:0, 6:1. Dzięki temu sukcesowi otrzymała dziką kartę do turnieju WTA Premier Mandatory w Miami. W turnieju po raz pierwszy pokonała zawodniczkę z czołowej dziesiątki rankingu – w drugiej rundzie zwyciężyła dziewiątą rakietę świata Wierę Zwonariową 6:4, 6:3. W trzeciej rundzie ograła Flavię Pennettę 6:2, 1:6, 7:6(6), a w czwartej powstrzymała ją czwarta na świecie Agnieszka Radwańska 3:6, 2:6. Dzięki temu sukcesowi awansowała z 208. pozycji rankingu WTA Tour na 144. miejsce. W kwietniu ponownie otrzymała dziką kartę do turnieju w Barcelonie, w którym została pokonana w drugiej rundzie przez szesnastą zawodniczkę świata Julię Görges 5:7, 7:5, 2:6. Tydzień później przeszła przez eliminacje do turnieju w Fezie, w którym doszła do ćwierćfinału, przegrywając w nim z późniejszą mistrzynią Kiki Bertens 1:6, 4:6.

W maju przegrała w trzeciej rundzie eliminacji do French Open, a w czerwcu w drugiej do Wimbledonu. W lipcu ponownie wystąpiła w finale turnieju ITF w Bukareszcie, w którym wygrała między innymi z Iriną-Camelią Begu i Alizé Cornet. Mecz mistrzowski przegrała z Maríą-Teresą Torró-Flor 3:6, 6:4, 4:6. W sierpniu po raz pierwszy wystąpiła w głównej drabince turnieju wielkoszlemowego, ulegając w pierwszej rundzie US Open Sarze Errani 3:6, 7:6(6), 1:6. Później jednak zanotowała gorsze występy: porażka w pierwszej rundzie w Seulu, przegrane eliminacje w Tokio i Pekinie.

Sezon 2013

W styczniu 2013 roku zdobyła pierwszy tytuł deblowy cyklu WTA Tour. Osiągnęła go w Hobart, gdzie razem z Maríą-Teresą Torró-Flor pokonały parę Tímea BabosMandy Minella 6:3, 7:6(5).

Sezon 2014

W 2014 roku zwyciężyła w Hobart, tym razem w singlu. W meczu mistrzowskim pokonała Klárę Zakopalovą 6:4, 6:0. W marcu w finale we Florianópolis przegrała z Zakopalovą 6:4, 5:7, 0:6. Pod koniec kwietniu triumfowała w zawodach gry podwójnej w Marrakeszu. W maju osiągnęła finał zawodów deblowych WTA Premier Mandatory w Madrycie – razem z Carlą Suárez Navarro uległy parze Sara ErraniRoberta Vinci 4:6, 3:6. Kolejny deblowy triumf zanotowała w Stanford, gdzie razem z Suárez Navarro pokonały Paulę Kanię i Kateřinę Siniakovą wynikiem 6:2, 4:6, 10–5. We wrześniu w Tokio przegrały 2:6, 5:7 z Carą Black i Sanią Mirzą.

Sezon 2015

W 2015 roku Hiszpanki osiągnęły finał turnieju rangi WTA Premier 5 w Dubaju, w którym nie sprostały Babos i Mladenovic 3:6, 2:6. W maju powtórzyły ubiegłoroczny rezultat z Madrytu, tym razem przegrywając 3:6, 7:6(4), 5–10 z parą Casey DellacquaJarosława Szwiedowa. W zawodach w Birmingham w meczu mistrzowskim triumfowały 6:4, 6:4 nad Andreą Hlaváčkovą i Lucie Hradecką. Na Wimbledonie Muguruza pokonała cztery wyżej rozstawione zawodniczki: Angelique Kerber, Caroline Wozniacki, Timeę Bacsinszky i Agnieszkę Radwańską, by w spotkaniu o tytuł ulec Serenie Williams 4:6, 4:6. We wrześniowych zawodach WTA Premier w stolicy Japonii razem z Suárez Navarro pokonały Chan Hao-ching i Chan Yung-jan 7:5, 6:1 w meczu finałowym.

Podczas zawodów w Wuhanie Hiszpanka dotarła do finału, przegrywając w nim z Venus Williams. Wkrótce potem triumfowała w Pekinie, w spotkaniu mistrzowskim wygrywając z Timea Bacsinszky 7:5, 6:4. Dzięki zwycięstwu awansowała na 4. miejsce w rankingu WTA Tour, najwyższe w dotychczasowej karierze, a także zakwalifikowała się do kończącego sezon turnieju w Singapurze[2].

W fazie grupowej WTA Finals Hiszpanka pokonała kolejno Lucie Šafářovą 6:3, 7:6(4), Angelique Kerber 6:4, 6:4 i Petrę Kvitovą 6:4, 4:6, 7:5, dzięki czemu zajęła pierwsze miejsce w grupie i awansowała do półfinału turnieju. Przegrała w nim z Agnieszką Radwańską 7:6(5), 3:6, 5:7. W rozgrywkach deblowych razem z Suárez Navarro przegrały w finale 0:6, 3:6 z Martiną Hingis i Sanią Mirzą.

Sezon zakończyła na trzecim miejscu w rankingu singlowym WTA Tour.

Sezon 2016

Muguruza rozpoczęła sezon w Brisbane, ale zakończyła zawody po 2. rundzie z powodu kontuzji stopy. Po tygodniu przerwy w startach Hiszpanka uczestniczyła w Australian Open, dochodząc do 3. rundy. Wygrywając dwa singlowe pojedynki pomogła swojej reprezentacji pokonać Serbię w spotkaniu II Grupy Światowej wynikiem 4:0.

W Dubaju tenisistka w pierwszym pojedynku uległa Elinie Switolinie. Lepiej spisała się w turnieju w Dosze, gdzie doszła do ćwierćfinału. Następnym turniejem dla Hiszpanki były zawody w Indian Wells, w którym uległa w pierwszym meczu reprezentantce gospodarzy Christinie McHale. Na turnieju tej samej rangi w Miami Muguruza dotarła do 4. rundy, przegrywając z późniejszą zwyciężczynią rozgrywek Wiktoryją Azaranką.

Część tego sezonu na nawierzchni ziemnej zawodniczka zaczęła od występu w barażach do Grupy Światowej Pucharu Federacji, gdzie w grze pojedynczej zanotowała dwa wygrane pojedynki. Parę dni później wzięła udział w halowych zawodach w Stuttgarcie, odpadając w ćwierćfinale po trzysetowym pojedynku z Petrą Kvitovą. W przełomie kwietnia i maja grała jeszcze w Madrycie, lecz uległa Rumunce Irinie-Camelii Begu. Później po raz pierwszy w tym roku awansowała do półfinału imprezy WTA w Rzymie.

Dwa tygodnie później we French Open na inaugurację przegrała pierwszy set ze Słowaczką Anną Schmiedlovą, by kolejne dwa sety padły łupem tenisistki z Caracas. Od tego momentu wygrała 14 kolejnych setów z rzędu, w tym również zwycięskie spotkanie finałowe z Sereną Williams. Dzięki wygranej z Amerykanką zrewanżowała się za porażkę na ubiegłorocznym Wimbledonie, zostając pierwszą Hiszpanką od 1998 roku, która wygrała zawody w Paryżu (Arantxa Sánchez Vicario[3]). W tygodniowym rankingu WTA Tour singlistek opublikowanym 6 czerwca Muguruza awansowała na pozycję wiceliderki, najwyższe jak dotąd w karierze[4].

Sezon 2017

Sezon 2017 Muguruza rozpoczęła w Brisbane, gdzie rozstawiono ją z numerem 4. Doszła do półfinału po trzysetowym zwycięstwie nad Samanthą Stosur i Darją Kasatkiną oraz po pokonaniu 7:5, 6:4 Swietłany Kuzniecowej. W półfinale z Alizé Cornet skreczowała z powodu kontuzji. W Australian Open pokonała Marinę Erakovic, Samanthę Crawford, Anastasiję Sevastovą oraz Soranę Cîrsteę, docierając do ćwierćfinału, w którym przegrała z Coco Vandeweghe.

W turnieju w Dosze pokonała Çağlę Büyükakçay, po czym uległa Zhang Shuai w trzech setach. Kreczowała w pierwszym meczu w Dubaju z powodu kontuzji. W Indian Wells dotarła do ćwierćfinału, po drodze pokonując Kirsten Flipkens, Kaylę Day i Elinę Switolinę. W czwartej rundzie zawodów w Miami w meczu z Caroline Wozniacki kolejny raz w tym sezonie kreczowała z powodu choroby.

Muguruza zanotowała słaby okres gry na nawierzchni ziemnej, przegrywając w pierwszych meczach w Stuttgarcie i Madrycie odpowiednio z Anett Kontaveit i Timeą Bacsinszky. W Rzymie osiągnęła półfinał, w którym skreczowała w meczu z Eliną Switoliną z powodu urazu szyi. W turnieju na kortach Rolanda Garrosa broniła ubiegłorocznego tytułu. Odpadła w czwartej rundzie, pokonana w trzech setach przez faworytkę gospodarzy Kristinę Mladenovic.

Wygrała Wimbledon dzięki finałowemu zwycięstwu nad Venus Williams 7:5, 6:0, po drodze eliminując m.in. Angelique Kerber czy Swietłanę Kuzniecową.

W Toronto przegrała w ćwierćfinale z późniejszą zdobywczynią tytułu Switoliną 6:4, 4:6, 3:6. Tydzień później, w Cincinnati, sięgnęła po trofeum, pokonując w półfinale liderkę rankingu Karolína Plíškovą 6:3, 6:2 oraz w meczu mistrzowskim wiceliderkę Simonę Halep 6:1, 6:0. Podczas US Open przegrała w czwartej rundzie z Petrą Kvitovą, ale i tak zapewniła sobie pozycję liderki rankingu WTA.

Historia występów wielkoszlemowych

Legenda

     W, wygrany turniej

     F, przegrana w finale

     SF, przegrana w półfinale

     QF, przegrana w ćwierćfinale

     xR, przegrana w x rundzie

     Qx, przegrana w x rundzie kwalifikacji

     A, brak startu

     NH, turniej nie odbył się

Występy w grze pojedynczej

Turniej20092010201120122013201420152016201720182019202020212022TytułyZ–P
Australian OpenAAAA2R4R4R3RQF2R4RF4R2R0 / 1027 – 10
French OpenAAAQ32RQFQFW4RSF4R3R1R1R1 / 1029 – 9
WimbledonAAAQ22R1RF2RW2R1RNH3R1R1 / 918 – 8
US OpenAAA1RA1R2R2R4R2R1R2R4R3R0 / 1012 – 10
Ranking na koniec roku687432249104642137218361532 / 3986 – 37

Występy w grze podwójnej

Turniej20092010201120122013201420152016201720182019202020212022TytułyZ–P
Australian OpenAAAAA2R2RAAAAAAA0 / 22 – 2
French OpenAAAA1RSF1RAAAAAAA0 / 34 – 3
WimbledonAAAA1R3R2RAAAANHAA0 / 33 – 3
US OpenAAAAA3R2RAAAAAAA0 / 23 – 2
Ranking na koniec roku783101915316163844664934805035850 / 1012 – 10

Występy w grze mieszanej

Garbiñe Muguruza nigdy nie startowała w rozgrywkach gry mieszanej podczas turniejów wielkoszlemowych.

Finały turniejów WTA

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
WTA Tour Championships
2009

2020
WTA Premier Mandatory
WTA Premier 5
WTA Premier
WTA International Series
WTA 125K series (2012–2020)
od
2021
WTA 1000 (obowiązkowe)
WTA 1000 (nieobowiązkowe)
WTA 500
WTA 250
WTA 125

Gra pojedyncza 17 (10–7)

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPrzeciwniczkaWynik finału
Zwyciężczyni1.11 stycznia 2014HobartTwardaCzechy Klára Zakopalová6:4, 6:0
Finalistka1.1 marca 2014FlorianópolisTwardaCzechy Klára Zakopalová6:4, 5:7, 0:6
Finalistka2.11 lipca 2015WimbledonTrawiastaStany Zjednoczone Serena Williams4:6, 4:6
Finalistka3.3 października 2015WuhanTwardaStany Zjednoczone Venus Williams3:6, 0:3 krecz
Zwyciężczyni2.11 października 2015PekinTwardaSzwajcaria Timea Bacsinszky7:5, 6:4
Zwyciężczyni3.4 czerwca 2016French OpenCeglanaStany Zjednoczone Serena Williams7:5, 6:4
Zwyciężczyni4.15 lipca 2017WimbledonTrawiastaStany Zjednoczone Venus Williams7:5, 6:0
Zwyciężczyni5.20 sierpnia 2017CincinnatiTwardaRumunia Simona Halep6:1, 6:0
Finalistka4.18 lutego 2018DohaTwardaCzechy Petra Kvitová6:3, 3:6, 4:6
Zwyciężczyni6.8 kwietnia 2018MonterreyTwardaWęgry Tímea Babos3:6, 6:4, 6:3
Zwyciężczyni7.7 kwietnia 2019MonterreyTwardaBiałoruś Wiktoryja Azaranka6:1, 3:1 krecz
Finalistka5.1 lutego 2020Australian OpenTwardaStany Zjednoczone Sofia Kenin6:4, 2:6, 2:6
Finalistka6.7 lutego 2021MelbourneTwardaAustralia Ashleigh Barty6:7(3), 4:6
Finalistka7.6 marca 2021DohaTwardaCzechy Petra Kvitová2:6, 1:6
Zwyciężczyni8.13 marca 2021DubajTwardaCzechy Barbora Krejčíková7:6(6), 6:3
Zwyciężczyni9.3 października 2021ChicagoTwardaTunezja Uns Dżabir3:6, 6:3, 6:0
Zwyciężczyni10.17 listopada 2021GuadalajaraTwardaEstonia Anett Kontaveit6:3, 7:5

Gra podwójna 10 (5–5)

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik finału
Zwyciężczyni1.12 stycznia 2013HobartTwardaHiszpania María-Teresa Torró-FlorWęgry Tímea Babos
Luksemburg Mandy Minella
6:3, 7:6(5)
Zwyciężczyni2.27 kwietnia 2014MarrakeszCeglanaSzwajcaria Romina OprandiPolska Katarzyna Piter
Ukraina Maryna Zanewśka
4:6, 6:2, 11–9
Finalistka1.10 maja 2014MadrytCeglanaHiszpania Carla Suárez NavarroWłochy Sara Errani
Włochy Roberta Vinci
4:6, 3:6
Zwyciężczyni3.3 sierpnia 2014StanfordTwardaHiszpania Carla Suárez NavarroPolska Paula Kania
Czechy Kateřina Siniaková
6:2, 4:6, 10–5
Finalistka2.20 września 2014TokioTwardaHiszpania Carla Suárez NavarroZimbabwe Cara Black
Indie Sania Mirza
2:6, 5:7
Finalistka3.21 lutego 2015DubajTwardaHiszpania Carla Suárez NavarroWęgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
3:6, 2:6
Finalistka4.9 maja 2015MadrytCeglanaHiszpania Carla Suárez NavarroAustralia Casey Dellacqua
Kazachstan Jarosława Szwiedowa
3:6, 7:6(4), 5–10
Zwyciężczyni4.21 czerwca 2015BirminghamTrawiastaHiszpania Carla Suárez NavarroCzechy Andrea Hlaváčková
Czechy Lucie Hradecká
6:4, 6:4
Zwyciężczyni5.26 września 2015TokioTwardaHiszpania Carla Suárez Navarro Chan Hao-ching
Chan Yung-jan
7:5, 6:1
Finalistka5.1 listopada 2015SingapurTwarda (hala)Hiszpania Carla Suárez NavarroSzwajcaria Martina Hingis
Indie Sania Mirza
0:6, 3:6

Wygrane turnieje singlowe ITF

DataTurniejKat.($)Naw.FinalistkaWynik
1.20/12/2009Hiszpania VinarósITF10 000ceglanaBośnia i Hercegowina Ema Burgić6:2, 3:0 krecz
2.14/02/2010Hiszpania MajorkaITF10 000ceglanaPolska Katarzyna Kawa3:6, 6:2, 6:0
3.24/04/2011Hiszpania TorrentITF10 000ceglanaWenezuela Marina Giral Lores6:1, 6:3
4.19/06/2011Portugalia Montemor-o-NovoITF10 000twardaWenezuela Andrea Gámiz6:4, 6:4
5.17/07/2011Hiszpania CáceresITF25 000twardaTurcja Çağla Büyükakçay6:4, 6:3
6.13/11/2011Hiszpania BenicarlóITF25 000ceglanaBułgaria Elica Kostowa7:6(3), 6:7(4), 6:3
7.18/03/2012Stany Zjednoczone ClearwaterITF25 000twardaStany Zjednoczone Grace Min6:0, 6:1

Występy w igrzyskach olimpijskich

Gra pojedyncza

RundaPrzeciwniczkaWynik
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016, reprezentując państwo  Hiszpania [3]
I runda Rumunia: Andreea Mitu6:2, 6:2
II runda Japonia: Nao Hibino6:1, 6:1
III runda Portoryko: Mónica Puig1:6, 1:6
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, reprezentując państwo  Hiszpania [7]
I runda Rosyjski Komitet Olimpijski: Wieronika Kudiermietowa7:5, 7:5
II runda Chiny: Wang Qiang6:3, 6:0
III runda Belgia: Alison Van Uytvanck6:4, 6:1
Ćwierćfinał Kazachstan: Jelena Rybakina [15]5:7, 1:6

Gra podwójna

RundaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016, reprezentując państwo  Hiszpania
I rundaHiszpania Carla Suárez Navarro [4] Brazylia: Paula Cristina Gonçalves / Teliana Pereira7:6(6), 6:2
II runda Belgia: Kirsten Flipkens / Yanina Wickmayer [Alt]7:5, 2:6, 6:2
III runda Rosja: Jekatierina Makarowa / Jelena Wiesnina [7]3:6, 4:6
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, reprezentując państwo  Hiszpania
I rundaHiszpania Carla Suárez Navarro Belgia: Elise Mertens / Alison Van Uytvanck6:3, 7:6(4)
II runda Szwajcaria: Belinda Bencic / Viktorija Golubic6:3, 1:6, 9–11

Gra mieszana

RundaPartnerPrzeciwnicyWynik
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016, reprezentując państwo  Hiszpania
I rundaHiszpania Rafael Nadal [3] Czechy: Lucie Hradecká / Radek Štěpánekwalkower

Zwycięstwa nad zawodniczkami klasyfikowanymi w danym momencie w czołowej dziesiątce rankingu WTA

Stan na 31.12.2021

Sezon20082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Zwycięstwa00001139483337
#ZawodnikRankingTurniejNawierzchniaRundaWynik
2012
1.Rosja Wiera ZwonariowaNr 9Miami, Stany ZjednoczoneTwarda2R6:4, 6:3
2013
2.Dania Caroline WozniackiNr 9Miami, Stany ZjednoczoneTwarda3R6:2, 6:4
2014
3.Dania Caroline WozniackiNr 9Australian Open, AustraliaTwarda3R4:6, 7:5, 6:3
4.Stany Zjednoczone Serena WilliamsNr 1French Open, FrancjaCeglana2R6:2, 6:2
5.Rumunia Simona HalepNr 2Wuhan, ChinyTwarda2R2:6, 6:2, 6:3
2015
6.Polska Agnieszka RadwańskaNr 6Sydney, AustraliaTwarda2R3:6, 7:6(4), 6:2
7.Polska Agnieszka RadwańskaNr 8Dubaj, Zjednoczone Emiraty ArabskieTwarda3R6:4, 6:2
8.Niemcy Angelique KerberNr 10Wimbledon, Wielka BrytaniaTrawiasta3R7:6(12), 1:6, 6:2
9.Dania Caroline WozniackiNr 5Trawiasta4R6:4, 6:4
10.Serbia Ana IvanovićNr 9Wuhan, ChinyTwarda3R4:6, 6:1, 6:0
11.Polska Agnieszka RadwańskaNr 8Pekin, ChinyTwardaSF4:6, 6:3, 6:4
12.Czechy Lucie ŠafářováNr 9WTA Finals, SingapurTwardaRR6:3, 7:6(4)
13.Niemcy Angelique KerberNr 7TwardaRR6:4, 6:4
14.Czechy Petra KvitováNr 5TwardaRR6:4, 4:6, 7:5
2016
15.Włochy Roberta VinciNr 8Puchar Federacji, HiszpaniaCeglana6:2, 6:2
16.Szwajcaria Timea BacsinszkyNr 10Rzym, WłochyCeglanaQF7:5, 6:2
17.Stany Zjednoczone Serena WilliamsNr 1French Open, FrancjaCeglanaF7:5, 6:4
18.Rosja Swietłana KuzniecowaNr 9WTA Finals, SingapurTwardaRR3:6, 6:0, 6:1
2017
19.Rosja Swietłana KuzniecowaNr 9Brisbane, AustraliaTwardaQF7:5, 6:4
20.Ukraina Elina SwitolinaNr 10Indian Wells, Stany ZjednoczoneTwarda4R7:6(5), 1:6, 6:0
21.Niemcy Angelique KerberNr 1Wimbledon, Wielka BrytaniaTrawiasta4R4:6, 6:4, 6:4
22.Rosja Swietłana KuzniecowaNr 8TrawiastaQF6:3, 6:4
23.Rosja Swietłana KuzniecowaNr 8Cincinnati, Stany ZjednoczoneTwardaQF6:2, 5:7, 7:5
24.Czechy Karolína PlíškováNr 1TwardaSF6:3, 6:2
25.Rumunia Simona HalepNr 2TwardaF6:1, 6:0
26.Łotwa Jeļena OstapenkoNr 7WTA Finals, SingapurTwardaRR6:3, 6:4
2018
27.Francja Caroline GarciaNr 7Doha, KatarTwardaQF3:6, 6:1, 6:4
28.Rumunia Simona HalepNr 2TwardaSFwalkower
29.Francja Caroline GarciaNr 7Dubaj, Zjednoczone Emiraty ArabskieTwardaQF7:5, 6:2
2019
30.Stany Zjednoczone Serena WilliamsNr 10Indian Wells, Stany ZjednoczoneTwarda3R6:3, 1:0 krecz
31.Holandia Kiki BertensNr 7Twarda4R5:7, 6:1, 6:4
32.Ukraina Elina SwitolinaNr 9French Open, FrancjaCeglana3R6:3, 6:3
2020
33.Ukraina Elina SwitolinaNr 5Australian Open, AustraliaTwarda3R6:1, 6:1
34.Holandia Kiki BertensNr 10Twarda4R6:3, 6:3
35.Rumunia Simona HalepNr 3TwardaSF7:6(8), 7:5
2021
36.Stany Zjednoczone Sofia KeninNr 4Melbourne, AustraliaTwardaQF6:2, 6:2
37.Białoruś Aryna SabalenkaNr 8Doha, KatarTwarda2R6:2, 6:7(5), 6:3
38.Białoruś Aryna SabalenkaNr 8Dubaj, Zjednoczone Emiraty ArabskieTwardaQF3:6, 6:3, 6:2
39.Estonia Anett KontaveitNr 8WTA Finals, MeksykTwardaRR6:4, 6:4
40.Czechy Barbora KrejčíkováNr 3TwardaRR2:6, 6:3, 6:4
41.Hiszpania Paula BadosaNr 10TwardaSF6:3, 6:3
42.Estonia Anett KontaveitNr 8TwardaF6:3, 7:5

Przypisy

  1. „Sensacyjna rywalka Agnieszki Radwańskiej”, Gazeta.pl, 26-03-2012, [dostęp=2012-03-26].
  2. Karolina Konstańczak: WTA Pekin: Garbine Muguruza z tytułem i „dwójką” w Singapurze. sportowefakty.wp.pl, 2015-10-11. [dostęp 2015-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-11)].
  3. Kacper Kowalczyk: Roland Garros: niemoc Sereny Williams trwa, Garbine Muguruza nową królową Paryża!. sportowefakty.wp.pl, 2016-06-04. [dostęp 2016-06-07].
  4. Kacper Kowalczyk: Ranking WTA: Spadek Agnieszki Radwańskiej, Garbine Muguruza nową wiceliderką. sportowefakty.wp.pl, 2016-06-06. [dostęp 2016-06-07].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Tennis pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Tennis. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg
Chinese Taipei Olympic Flag. According to the official website of Chinese Taipei Olympic Committee, Blue Sky(circle) & White Sun(triangles) above the Olympic rings is neither the National Emblem of the Republic of China, nor the Party Emblem of Kuomintang (KMT), but a design in between, where the triangles do not extend to the edge of the blue circle, as registered at International Olympic Committee in 1981 and digitally rendered in 2013. Besides, the blue outline of the five-petaled plum blossom is broader than the red one. Moreover, the CMYK code of the blue one and the Blue Sky & White Sun is "C100-M100-Y0-K0", and different from the Olympic rings (C100-M25-Y0-K0). Note that it's the only version recognized by IOC.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Olympic flag.svg
Olympic Movement flag

Proportions 2:3, created 1913, adopted 1914, first used 1920.

Muguruza WM17 (29) (36143095646).jpg
Autor: si.robi, Licencja: CC BY-SA 2.0
Muguruza WM17 (29)